علائم خروپف در خواب

خروپف معمولاً با اختلال آپنه انسدادی (OSA) در ارتباط است. همه افرادی که خروپف می‌کنند لزوماً به این اختلال دچار نیستند؛ اما اگر خروپف با هر کدام از علائم زیر همراه باشد باید به پزشک مراجعه کنید تا از نظر دارا بودن این اختلال بررسی شوید:

·       وقفه تنفس در طول خواب

·       خواب آلودگی شدید در طول روز

·       اشکال در تمرکز

·       سردرد صبحگاهی

·       گلودرد هنگام بیدار شدن از خواب

·       بی قراری در خواب

·       نفس نفس زدن یا خفگی در خواب

·       فشار خون بالا

·       درد قفسه سینه شبانه

خروپف بسیار بلند (طوری که برای دیگران آزاردهنده است) کاهش تمرکز، مشکلات رفتاری و افت عملکرد درسی در کودکان ویژگی اصلی آپنه خواب خروپف‌های بلند و بعد سکوت و وقفه تنفس است. به مرور زمان توقف‌های تنفسی به فرد هشدار میدهند که باید بیدار شود.

بیدار شدن معمولاً با صدای خرناس بلند یا نفس نفس زدن همراه است. این الگوی تنفسی و خروپف در خواب ممکن است در طول شب چندین بار تکرار شود و باعث سبک شدن خواب فرد شود. ‌

چه کسی بیشتر خروپف میکنند؟ تقریباً همه از جمله نوزادان، کودکان و بزرگسالان هر از گاهی خروپف می‌کنند. برخی از افراد بیشتر از دیگران خروپف می‌کنند.

اما علت خروپف در خواب چه می‌تواند باشد؟ سن: با افزایش سن، خروپف بسیار بیشتر خواهد شد. زیرا توان عضلانی فرد کاهش می‌یابد و باعث انقباض راه‌های هوایی می‌شود. الکل و آرام بخش: نوشیدنی‌های الکلی و برخی داروها باعث شل شدن ماهیچه‌ها می‌شوند و جریان هوا را در دهان، بینی و گلو محدود می‌کنند. اما به راستی بهترین دکتر برای درمان خروپف کیست؟ ما به شما دکتر کلینیک دکتر غلامی را پیشنهاد میدهیم.

آناتومی بدن: کام نرم بلند (پشت سقف دهان)، آدنوئیدهای بزرگ، لوزه‌ها یا زبان بزرگ می‌تواند جریان هوا را از طریق بینی و دهان سخت کند. انحراف سپتوم (غضروف جابجا شده در بینی) می‌تواند جریان هوا را مسدود کند. جنسیت: خروپف در مردان بسیار بیشتر و شایع‌تر از زنان است. سابقه خانوادگی: خروپف در خانواده‌ها دیده می‌شود. اگر والدینی دارید که خروپف می‌کنند، احتمال اینکه شما هم خروپف کنید بسیار بالا است. سلامت کلی: گرفتگی بینی به دلیل آلرژی و سرماخوردگی مانع جریان هوا از طریق دهان و بینی می‌شود. زنان باردار به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش وزن بیشتر احتمال دارد خروپف کنند. وزن: خروپف و اختلالات تنفسی مرتبط با خواب در افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند، شایع‌تر است.

نظرات